Wybierz dowolną galerię handlową, siedzibę wszelkiego dobra konsumenckiego. Co widzisz? Setki kobiet biegających z torbami pełnymi artykułów spożywczych, butów, słuchawek dla syna i innych gadżetów. Iskrzące się oczy i pośpiech. Trwa kobiece polowanie, kiedy znużeni mężczyźni grzeją galeriowe ławy.
Kobiety to miliony pieniędzy i pomysłów jak je wydać. W dzisiejszych czasach większość zakupowych decyzji w gospodarstwie domowym jest podejmowanych właśnie przez nie. Teraz kupują już nie tylko ubrania dla siebie i dzieci, ale decydują o zakupie elektroniki, samochodów czy ubezpieczeń- produktów postrzeganych jako typowo męskie. Jeśli chodzi o zakupy – wiele się zmieniło, natomiast jeśli chodzi o organ, który o nich decyduje – zdecydowanie niewiele.
Co trzeba wiedzieć o kobiecym mózgu, żeby trafić z odpowiednim komunikatem?
Najlepiej wszystko ;). Trzeba sobie przede wszystkim uświadomić, że kobiecy mózg, mimo swych niezaprzeczalnych podobieństw, jest całkowicie inny od mózgu męskiego. Co w doskonały sposób pokazuje skecz Marka Gungora (wybaczcie jeśli się z tym powtarzam, ale wciąż jestem pod dużym wrażeniem tego filmu). Dlaczego tak jest? Głownie dlatego, że od dziesiątek tysięcy lat nasze naturalne predyspozycje wtłaczają nas w konkretne role społeczne. Temat jest zupełnie banalny i bardzo intuicyjny dla każdego, kto choć przez chwilę jest się w stanie skupić i zastanowić nad tym, jak to było na samym początku.
Kobieta – jaskiniowiec miała za zadanie urodzić dziecko, wychować je, wykarmić, znaleźć pożywienie, które nie będzie zagrażać jej, ani jej potomstwu, a przy tym należeć do plemienia, które będzie ich strzegło. Musiała komunikować się z innymi kobietami, by dowiedzieć się, które rośliny są trujące czy jak zaleczyć chore niemowlę. Kobieta mówi do Ciebie non stop nie po to, żeby Cię zmęczyć, tylko dlatego, że ma lepiej wykształcone ośrodki mowy. Doceń to, bo kiedyś to ratowało ludzki gatunek 😉 Dodatkowo empatia, współodczuwanie i głębokie więzi emocjonalne pozwalały jej zrozumieć potrzeby niemowlęcia. Wstępując do nowego plemienia uczyła się ich rytuałów, a w razie wykluczenia groziła jej śmierć. Dlatego kiedy kierujesz reklamę do kobiety pamiętaj, żeby nie pokazywać jej samej. To dla niej symbol izolacji i życiowy dramat. Jeśli już musisz pokazać ją samą niech będzie w dobrym nastroju, spokojna i spełniona. Tylko tak nie wywołasz negatywnych emocji związanych z samotnością.
Mężczyzna żył w większym odosobnieniu, polował na zwierzynę, nie przywiązywał się do „stada”. Nie miał potrzeby bratać się z innymi czy współodczuwać. Miał zabijać wroga a nie pocieszać go czy pertraktować. Więzi emocjonalne groziły zabiciem przyjaciela w przypadku walki o władzę w stadzie. Empatia była dla myśliwego zbędnym balastem.
To tyle jeśli chodzi o pełnione funkcje w społeczeństwie. Różnice dotyczą jednak także funkcjonowania niektórych struktur mózgowych. Poziom kortyzolu (hormonu stresu) utrzymuje się dłużej u kobiety, dlatego one lepiej zapamiętują stresujące dla nich sytuacje. Po roku wypomną Ci kłótnię, ale też zapamiętają alergię związaną ze stosowaniem twojego produktu. Nie pozwól, żeby twój produkt je zawiódł (szczególnie jeśli są matkami) bo znacznie ciężej, niż u mężczyzn będzie Ci je do siebie na nowo przekonać.
Kobieta robi śniadanie, ubiera dziecko i układa plan dnia w tym samym momencie. Jest wielozadaniowa i chce, żeby produkt dla niej przeznaczony też taki był. Zawsze podkreślaj osiąganie kilku celów na raz. Twoim produktem nie tylko wyczyści blat, ale też ochroni rodzinę przez chorobotwórczymi bakteriami, sprawi, że dom będzie pachniał świeżością, a do tego jest ekologiczny. Jeśli na sam koniec okaże się, że kupując go, dotuje fundację to sukces murowany!
Czterokrotnie więcej neuronów łączących prawą i lewą półkulę sprawia, że kobieta korzysta z zasobów racjonalnych jak i emocjonalnych w tym samym momencie. Odwołując się do obu półkul argumenty o superowości twojego produktu stają się znacznie mocniejsze. Panie docenią to, że dostrzegasz ich rozbudowane potrzeby argumentacji.
„Oszczędzaj pieniądze i spraw by Twoje dziecko było zdrowe i szczęśliwe.”
Wyobraź sobie kobietę – jaskiniowca. Mózg twojej konsumentki niewiele się zmienił, a obecnie proste cechy i logiczne odruchy nie są już tak oczywiste. Wyobraź sobie jakie zadania miała pierwsza kobieta i spróbuj odnaleźć te cechy we współczesności. Gwarantuję, że znacznie ułatwi Ci to wyobrażenie sobie informacji i obrazów jakich potrzebuje.
Temat – rzeka więc musicie wybaczyć, ale będzie się tutaj jeszcze obijał.
(Jeszcze dodatkowo odnośnie różnic między kobietami, a mężczyznami z ostatniego szkolenia)
Dlaczego kobiety rozróżniają 250 tyś kolorów? Wracamy ponownie do prehistorii. Zjedzenie owoców koloru niebieskiego, a granatowego stanowiło różnicę. Mamut szary albo brązowy? Nie ważne! Ważne żeby go zabić i przytargać do jaskini.
Dodatkowo artykuł w Forsalu z ostatnimi danymi pokazującymi trendy w sile kobiet: „Liczba Polek na kierowniczych stanowiskach jest rekordowo wysoka„
Źródło:
Kobiecy mózg
Podobne posty: