
Niezależnie od tego, czy jest to reklama bielizny, wody mineralnej czy komputerów- nagości nigdy za wiele. Skąpo ubrane kobiety przyozdabiają przystanki autobusowe, billboardy w drodze do pracy, tramwaje i sklepy. Przyciągają wzrok, i jak się okazuje, nie tylko panów.
Freud na straży Id
Zygmunt Freud jest jednym z najbardziej znanych badaczy psychoanalizy. W swych badaniach nad ludzkim umysłem wyodrębnił trzy składowe a mianowicie: Id znane również jako „to”, ego czyli „ja” i superego nazywane „nad- ja”. Wszystkie trzy nazywał mianem królestw, na jakie można niejako rozłożyć psychikę każdej osoby. Przy tym traktował je jako oddzielne części, które działają na siebie, są ze sobą powiązane i skutkują jako określone zachowanie człowieka. Id jest chaosem, kotłem pełnym kipiących pobudzeń, cząstką prymitywną, a przy tym ukrywaną najgłębiej, działa nieświadomie na osobę i jej zachowanie kierowane pierwotnymi potrzebami i popędami. Po drugiej stronie bieguna osobowości, wg Freuda, znajduje się superego lub nad- ja. Nabywane jest z czasem, kształtowane przez kulturę, tradycję i wszystkie czynniki pochodzące z zewnątrz w stosunku do osobowości. Najbardziej dramatyczną cząstką ludzkiej osobowości jest Ego. Jej dramatyzm polega na ciągłym rozerwaniu pomiędzy dwie sprzeczne i całkowicie odmienne siły. „Ja” jest postrzegane, jako siła równoważąca pomiędzy namiętnościami, a moralnością. Wiele kampanii reklamowych odwołuje się do tego pierwiastka nieświadomego, seksualności i pierwotnych popędów, jak choćby firma Wrangler z hasłem „we are animals” czy ogólna koncepcja produktów firmy AXE, a nawet reklama wody mineralnej.
Logicznie nielogiczny EEG
Na Uniwersytecie w Kalifornii zostały przeprowadzone badania pokazujące działanie różnych haseł reklamowych. Badanym pokazywano reklamy z argumentami logicznymi i nielogicznymi, obserwując ich reakcje na takie hasła. Najczęściej w reklamach pojawiali się bardzo atrakcyjni ludzie. EEG wykazało, że mózg jest bardzo aktywny w odpowiedzi na logiczne argumenty łącznie z obszarem odpowiedzialnym za emocje jak i podejmowanie decyzji. Mimo to badacze przekonują, że to reklamy naładowane emocjonalnie są bardziej przekonujące. W ich przypadku nie zostały zaktywizowane obszary mózgu odpowiedzialne za hamowanie reakcji na stymulacje. Dlatego też wielu reklamodawców stara się bardziej uwodzić, niż przekonywać do zakupu. Wiedzą bowiem, że uzasadnianie jak składniki kremu działają na cerę nie wygrają z nieskazitelną twarzą modelki.
Eye tracking i zaskakująca prawda
Jak się okazuje reklamy nagich kobiet przyciągają nie tylko mężczyzn, ale i kobiety. Badanie mierzące ruchy gałek ocznych (eye tracking) zostało wykonane w celu sprawdzenia różnic między patrzeniem na reklamę przez kobiety i mężczyzn. Dotyczyło ono reklam znanych marek takich jak H&M, Reebok i Saab.
Powyższe zdjęcia pokazują, jak kobiety i mężczyźni patrzyli na reklamę H&M. Kolor zielony oznacza, że badani poświęcili niewielką uwagę tej części reklamy, a czerwony największe zainteresowanie. Okazało się, że spojrzenie obu płci najbardziej przyciągała twarz modelki, i mężczyźni patrzyli na nią 40% dłużej niż kobiety. Przy tej reklamie kobiety najpierw patrzyły na ciało, a dopiero później na twarz, mężczyźni na odwrót (!). W reklamie butów tylko kobiety zwróciły uwagę na produkt. Chyba złą wiadomością jest fakt, że najmniejszą uwagę, lub żadną badani przywiązywali do logo danej marki. Jak się okazuje prezentowanie kobiet zarówno w reklamach gdzie grupą docelową są mężczyźni jak i kobiety, nie są bezzasadne. W podobny sposób przyciągają wzrok i mogą wywierać taki sam efekt. Te ciekawe badania można dokładniej przeanalizować tutaj.
Ulegamy atrakcyjności osób, które reklamują kremy do twarzy, farby do włosów i odzież, ale też argumentom producentów leków. Przed nieracjonalnymi argumentami jak „bądź supermamą” albo „by życie nabrało kolorów” nie potrafimy się oprzeć. Niezależnie od płci i produktu, Id ciągle pracuje i nieświadomie wpływa na decyzje Ego, a reklamodawcy doskonale wiedzą, że lepiej uwodzić niż przekonywać.
Źródła:
- Freud Z., Wykłady ze wstępu do psychoanalizy
- Don’t Sell, Seduce!
- How Men And Women Look At This Half Naked Woman Differently