Potrzebujesz zastrzyku kreatywności? A może chcesz pobudzić do działania swój zespół? Jaki jest najtańszy i najprostszy sposób do osiągnięcia tego celu? Zabranie im krzeseł. Kreatywność na stojąco służy nie tylko rozwiązywaniu problemów, ale też służy zdrowiu.
Siedząca praca prowadzi do chronicznych chorób nerek, cukrzycy, zawałów serca (54% więcej przypadków wśród osób siedzących), otyłości i raka. Choroby te zostały nawet sklasyfikowane do nowej grupy „chorób siedzących„. Thomas Yates z Uniwersytetu w Leicester przeprowadził badania dotyczące siedzącego trybu życia na 5 650 osobach biorąc pod uwagę ich styl życia, płeć, narodowość, używki, aktywności, które potwierdziły, że u osób najdłużej siedzących częściej występują choroby nerek (w szczególności u kobiet). Zła wiadomość jest taka, ze nawet regularne ćwiczenia po czasie długie siedzenia nie zapobiegają powstawaniu tych chorób.
W pracy, krzesła być może przydają się podczas długich spotkań, gdzie słuchacze są tylko odbiorcami, ale podczas spotkań w trakcie których szukasz rozwiązań problemów lepiej odstawić je pod ścianę. Pozycja stojąca podczas spotkań pobudza myślenie kreatywne.
Jak zauważyli naukowcy, już niewielka zmiana w sferze fizycznej wpływa na to, jak ludzie pracują ze sobą w grupach. Knight i Bauer przeprowadzili badania w których grupy pracowały ze sobą 30 min. Ich zadaniem było nagranie rozmowy rekrutacyjnej na Uniwersytecie. Osoby pracujące wspólnie albo siedziały dookoła stołu albo stały. Po nagraniu oceniana była jakość video i sposób w jaki osoby ze sobą współpracowały. Dodatkowo uczestnicy mieli na nadgarstku czujniki mierzące fizyczne reakcje pobudzenia. Czujniki rejestrują podwyższoną potliwość, która wskazuje na podwyższone pobudzenie uczestnika.
Knight i Bauer odkryli, że osoby stojące wykazywały większe fizyczne pobudzenie i wymagały mniej protekcyjnego podejścia do ich pomysłów. Samodzielni członkowie grupy chętniej dzielili się swoimi pomysłami i dzięki temu osiągali wyższa jakość nagrywanych video.
Podobny zabieg jest często stosowany podczas spotkań „scrum” dotyczących planowania w branży software. Spotkania dotyczące projektów prowadzone są w pozycji stojącej. W ocenie Knight’a takie działania sprzyjają kolektywnej realizacji projektów i współzależności członków grupy. Ponadto uczestnicy są bardziej zaangażowani i nastawieni na cel.
Sam Knight w biurze ma biurka z możliwością dostosowania wysokości zarówno do pozycji siedzącej jak i stojącej, a obecnie testuje kolejna formę „spotkań kroczących„, w trakcie których uczestnicy rozwiązując problemy spacerując.
Oczywiście stojąca praca non stop też ma negatywny wpływ na nasze ciało, obciąża nogi i serce. Na pomoc przychodzą krzesła przystosowane do pozycji stojącej i regulowane stoiska pracy, przy których pracownik sam decyduje czy pracuje na komputerze stojąc czy siedząc. Również tutaj powiedzenie „Rutyna zabija” znajduje zastosowanie. Kierując się jednak wynikami Knight i Bauer pamiętajmy, że kreatywność budzi się w pozycji stojącej.
Obecnie stojących stanowisk używa się w Google, Facebook, Twitter i AOL. Przypadek?
Źródła: